Rząd planuje przywrócić limity na badania, pacjentom grozi powrót 200-dniowych kolejek

onkofundacja-baner
Wiktoria Saleta, Redaktor naczelnyW Onkopedii dbam o to, by każdy pacjent onkologiczny i jego bliscy mogli znaleźć jasne, sprawdzone informacje i poczucie zrozumienia. Współpracuję z lekarzami, ekspertami i osobami, które przeszły chorobę – bo ich doświadczenie jest dla mnie największą inspiracją.
Wiktoria Saleta, Redaktor naczelny
W Onkopedii dbam o to, by każdy pacjent onkologiczny i jego bliscy mogli znaleźć jasne, sprawdzone informacje i poczucie zrozumienia. Współpracuję z lekarzami, ekspertami i osobami, które przeszły chorobę – bo ich doświadczenie jest dla mnie największą inspiracją.
Opublikowno: 4 grudnia 2025   Zmodyfikowano: 9 grudnia 2025
lekarz 13

Onkofundacja Alivia alarmuje, że rządowe plany oszczędnościowe w NFZ to cios w pacjentów. Przywrócenie limitów na badania może cofnąć system o lata i zagrozić życiu chorych na raka.

Widmo 200 dni oczekiwania na rezonans magnetyczny

Ministerstwo Zdrowia proponuje przywrócenie limitów na świadczenia jako element planu oszczędnościowego NFZ. Według Onkofundacji Alivia, jest to prosta droga do katastrofy w diagnostyce nowotworów, gdyż wielu pacjentów diagnozowanych jest poza szybką ścieżką onkologiczną.

Dane z portalu Alivia Onkoskaner pokazują, że obecnie średni czas oczekiwania na rezonans magnetyczny to 89 dni. Jednak w marcu 2018 roku, przed zniesieniem limitów, pacjenci czekali średnio aż 201 dni. Podobna sytuacja dotyczyła tomografii komputerowej, gdzie czas oczekiwania może wzrosnąć z obecnych 46 dni do 73 dni.

Dostęp do diagnostyki ograniczony jeszcze przed limitami

Już dziś w wielu placówkach medycznych w Polsce dostęp do kluczowych badań diagnostycznych jest drastycznie ograniczony. Pacjenci napotykają na brak wolnych terminów na badania obrazowe na wiele miesięcy naprzód, co realnie opóźnia postawienie diagnozy.

Przykładowo, w Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie ma wolnych terminów na rezonans magnetyczny do końca czerwca 2026 roku. Podobne problemy występują m.in. w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie oraz w placówce w Bydgoszczy, gdzie na badanie w trybie pilnym czeka się 106 dni.

Kryzys finansowy NFZ i apel do premiera

Polski system ochrony zdrowia stoi w obliczu zapaści finansowej. Szacuje się, że w budżecie NFZ w 2026 roku może zabraknąć nawet 23 mld zł, co skutkuje planowanymi cięciami przekraczającymi 10 mld zł. Sytuację pogarszają rosnące koszty, w tym ustawowe podwyżki wynagrodzeń dla personelu medycznego.

W związku z kryzysem, Onkofundacja Alivia zaapelowała do Premiera RP o odstąpienie od pomysłu limitowania kluczowych świadczeń, w tym diagnostyki obrazowej i wizyt specjalistycznych. Fundacja domaga się również przywrócenia stabilnego finansowania systemu oraz nielimitowanego finansowania programów lekowych.

Źródło: https://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Rzad-planuje-ponowne-wprowadzenie-limitow-Nie-chcemy-umierac-w-kolejkach,278575,1.html

Komentarze (0)