Od października 2026 roku w Polsce ma ruszyć ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku raka płuca z wykorzystaniem niskodawkowej tomografii komputerowej (NDTK). Inicjatywa ma na celu radykalną poprawę wczesnej wykrywalności tego nowotworu, który co roku jest przyczyną śmierci ponad 22 tysięcy osób w kraju.
Październik 2026 przełomem w diagnostyce raka płuca
Zgodnie z zapowiedziami, ogólnopolski program badań przesiewowych na raka płuca rozpocznie się 1 października 2026 roku. Kluczowym narzędziem diagnostycznym będzie niskodawkowa tomografia komputerowa, która pozwala na wykrycie zmian nowotworowych na bardzo wczesnym etapie, kiedy leczenie jest najskuteczniejsze. Usługi mają być finansowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Eksperci wiążą z programem ogromne nadzieje, uznając go za jedno z najważniejszych narzędzi mogących zmienić sytuację pacjentów onkologicznych w Polsce. Jak podkreślono podczas konferencji prasowej w Sejmie RP, wczesna diagnoza jest kluczowa dla powodzenia terapii.
Problem późnej diagnozy: ponad 21 tys. zachorowań rocznie
Rak płuca pozostaje jednym z największych wyzwań dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Każdego roku diagnozę słyszy ponad 21 tysięcy osób, a umiera z jego powodu ponad 22 tysiące pacjentów. Główną przyczyną tak wysokiej śmiertelności jest zbyt późne wykrywanie choroby.
Obecnie wielu pacjentów trafia do specjalistów w zaawansowanym stadium nowotworu, kiedy możliwości zastosowania terapii radykalnej są znacznie ograniczone. W takich przypadkach szanse na całkowite wyleczenie stają się znikome, a leczenie koncentruje się głównie na przedłużeniu życia i łagodzeniu objawów choroby.
Wczesne wykrycie zwiększa szansę na leczenie radykalne
Wprowadzenie systemowych badań przesiewowych ma odwrócić ten negatywny trend. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większa jest szansa na zastosowanie leczenia radykalnego, czyli całkowite chirurgiczne usunięcie guza lub trwałe opanowanie procesu nowotworowego za pomocą innych metod.
Według ekspertów, program nie tylko przyczyni się do uratowania życia wielu pacjentów, ale w perspektywie długoterminowej może również ograniczyć koszty leczenia ponoszone przez system ochrony zdrowia. Terapia raka płuca we wczesnym stadium jest znacznie mniej kosztowna niż leczenie zaawansowanej choroby z przerzutami.
Inicjatywa została szerzej przedstawiona podczas konferencji w Sejmie, zorganizowanej przez wicemarszałek Monikę Wielichowską we współpracy z Fundacją TO SIĘ LECZY oraz Polską Grupą Raka.
https://pulsmedycyny.pl/medycyna/onkologia/rak-pluca-pazdziernik-2026-moze-byc-przelomem-w-walce-z-tym-nowotworem/

Przepraszam ale nie mogę czytać iż lekarze alarmują o zbyt późnej diagnostyce i rozpoczęciu leczenia. Czy ci własnie lekarze znają realia terminów badań na które chcą zapisać się pacjenci?