Nowoczesny sprzęt za 1,8 mln zł wspomoże rehabilitację pacjentów onkologicznych w Bielsku-Białej

onkofundacja-baner
Wiktoria Saleta, Redaktor naczelnyW Onkopedii dbam o to, by każdy pacjent onkologiczny i jego bliscy mogli znaleźć jasne, sprawdzone informacje i poczucie zrozumienia. Współpracuję z lekarzami, ekspertami i osobami, które przeszły chorobę – bo ich doświadczenie jest dla mnie największą inspiracją.
Wiktoria Saleta, Redaktor naczelny
W Onkopedii dbam o to, by każdy pacjent onkologiczny i jego bliscy mogli znaleźć jasne, sprawdzone informacje i poczucie zrozumienia. Współpracuję z lekarzami, ekspertami i osobami, które przeszły chorobę – bo ich doświadczenie jest dla mnie największą inspiracją.
Opublikowno: 20 listopada 2025   Zmodyfikowano: 9 grudnia 2025
wsparcie 3

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzyma nowoczesny sprzęt do rehabilitacji, w tym dla pacjentów onkologicznych. Inwestycja o wartości ponad 1,8 mln zł jest finansowana głównie z Narodowej Strategii Onkologicznej.

Nowe urządzenia i technologie

Do końca roku placówka zakupi m.in. bieżnię do nauki chodu, wanny do masażu wodno-wirowego oraz dwa roboty do rehabilitacji kończyn. Jak informuje Łukasz Matlakiewicz, zastępca dyrektora szpitala, pacjenci będą mogli korzystać z nowego sprzętu już w przyszłym roku.

Na liście zakupów znalazły się również artromoty do mobilizacji stawów kolanowego i biodrowego, wirówki oraz specjalistyczny sprzęt do ćwiczeń stawu barkowego. Inwestycja ma na celu modernizację wysłużonych już urządzeń i wprowadzenie bardziej zaawansowanych technologii.

Poprawa jakości leczenia pacjentów po nowotworach

Nowy sprzęt ma znacząco podnieść jakość rehabilitacji, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb pacjentów onkologicznych. Jak podkreśla Marek Cetnar, szef szpitalnego zakładu rehabilitacji, urządzenia będą wykorzystywane głównie w kinezyterapii, czyli leczeniu ruchem.

Głównym celem jest poprawa zakresu ruchu oraz wzmocnienie siły mięśniowej u osób po przebytych chorobach nowotworowych. Nowoczesne urządzenia trafią m.in. do sali gimnastycznej, gdzie będą wspierać codzienną pracę terapeutów.

Inwestycja w regionalne centrum medyczne

Całkowity koszt inwestycji przekroczy 1,8 mln zł, z czego 1,5 mln zł pochodzi z dofinansowania Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Pozostałą kwotę placówka pokryje z własnych środków.

Bielski szpital wojewódzki jest jedną z większych placówek na południu Polski, podlegającą samorządowi województwa śląskiego. Jak informuje rzecznik Anna Szafrańska, z jego zakładu rehabilitacji korzysta rocznie kilkadziesiąt tysięcy pacjentów.

Źródło: https://www.rmf24.pl/regiony/slaskie/news-nowoczesny-sprzet-do-rehabilitacji-trafi-do-bielskiego-szpit,nId,8042030

Komentarze (0)