Od 1 stycznia 2026 r. zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Znalazły się na niej nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów z chorobami onkologicznymi, w tym z rakiem płuca i piersi.
Nowe opcje dla pacjentów onkologicznych
Na liście pojawił się tislelizumab, przeznaczony dla pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca w drugiej linii leczenia, po nieskutecznej chemioterapii. Jak wyjaśnia Aleksandra Wilk z Fundacji „To się leczy”, lek ten daje szansę chorym, u których nastąpiła progresja choroby.
Refundacją objęto również inne terapie onkologiczne. Wśród nich są: epkorytamab w leczeniu chłoniaka grudkowego, brentuksymab vedotin w chłoniaku Hodgkina, erybulina w raku piersi oraz tislelizumab w leczeniu raka przełyku i gruczolakoraka żołądka.
Zmiany w refundacji aptecznej
Nowy wykaz refundacyjny obejmuje także leki stosowane w innych schorzeniach. Zmiany dotyczą m.in. denosumabu w leczeniu osteoporozy, adrenaliny stosowanej w reakcjach anafilaktycznych oraz trójtlenku arsenu w terapii ostrej białaczki promielocytowej.
Na liście znalazły się również omalizumab na ciężką postać astmy, eltrombopag w leczeniu małopłytkowości immunologicznej, aflibercept na zwyrodnienie plamki żółtej oraz denosumab w zapobieganiu powikłaniom kostnym u pacjentów z zaawansowanym procesem nowotworowym.
Plany ministerstwa zdrowia
Wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk zapewniła, że resort nie planuje ograniczać dostępności darmowych leków dla seniorów i dzieci. Zapowiedziała jednocześnie analizę list darmowych lekarstw, która ma zostać przeprowadzona w najbliższych tygodniach.
Ministerstwo Zdrowia planuje także kampanię informacyjną. Jej celem będzie apelowanie do pacjentów o racjonalne korzystanie z leków oraz o niemagazynowanie preparatów farmaceutycznych w domach.
Źródło: https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-co-znajdzie-sie-na-nowej-liscie-refundacyjnej-ekspert-wyjasn,nId,8050880
