W lipcu 2026 roku placówki należące do Krajowej Sieci Onkologicznej przejdą ponowną kwalifikację. Oceniane będą m.in. na podstawie nowych wskaźników jakości opieki dla pięciu kluczowych nowotworów.
Stan wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej
Podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. onkologii przedstawiono postępy we wdrażaniu Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), której ustawa weszła w życie w marcu 2023 roku. W lipcu 2024 roku do sieci zakwalifikowano ponad 300 ośrodków: 200 na poziomie SOLO I, 74 na poziomie SOLO II i 27 na poziomie SOLO III, a także placówki kooperujące. Kolejna kwalifikacja odbędzie się za dwa lata, w lipcu 2026 roku.
Nad siecią czuwa 16 Wojewódzkich Ośrodków Monitorujących (WOM) oraz Krajowy Ośrodek Monitorujący (KOM). Ośrodki należące do KSO otrzymały w 2024 roku wsparcie infrastrukturalne w kwocie ponad 5 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy oraz 1,4 mld zł z Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-24 na zakup sprzętu.
Nowe narzędzia monitorowania jakości
Krajowa Rada Onkologiczna finalizuje prace nad wskaźnikami jakości opieki onkologicznej, które będą podstawą przyszłej oceny ośrodków. W pierwszej kolejności obejmą one pięć kluczowych nowotworów: raka piersi, jajnika, prostaty, jelita grubego i płuca. Wskaźniki, które mają mierzyć m.in. terminowość i proces leczenia, zostaną opublikowane w formie rozporządzenia ministra zdrowia.
Kluczową zmianą ma być wprowadzenie elektronicznej karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (e-DiLO). Od stycznia 2027 roku ma ona stać się jedyną obowiązującą formą, co pozwoli na pełne monitorowanie ścieżki pacjenta. Onkofundacja Alivia wyraża jednak obawy, że opóźnienia we wdrożeniu systemu mogą sprawić, że pełny monitoring będzie możliwy najwcześniej w 2028 roku.
Finansowanie i obawy pacjentów
W odpowiedzi na obawy dotyczące sytuacji finansowej szpitali i doniesienia o odsyłaniu pacjentów, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zapewnili, że nie ma planów ograniczania finansowania świadczeń w onkologii. Poinformowano, że resort zdrowia zbadał dziewięć sygnałów o nieudzieleniu pomocy pacjentowi onkologicznemu i żaden z nich nie został potwierdzony.
Ministerstwo zapewniło również, że obecnie nie jest brane pod uwagę limitowanie diagnostyki obrazowej (tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego) w opiece onkologicznej. Jednocześnie trwają szkolenia dla koordynatorów opieki onkologicznej – dotychczas przeszkolono 1000 osób, a w planach jest objęcie szkoleniami kolejnych 4 tysięcy.
Źródło: https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Krajowa-Siec-Onkologiczna-Gdzie-jestesmy-z-wdrozeniem-W-tle-nowela-ustawy-karta-e-DiLO-i-dziura-w-budzecie-NFZ,278632,1013.html
