Szczepionka Cervarix przeciwko HPV. Czy jest refundowana?

Wiktoria Saleta

2 czerwca 2025, 16:49
Data aktualizacji: 4 czerwca 2025, 10:00
Komentarze 0
szczepionka hpv Cervarix

Moi pacjenci często pytają mnie, jak uchronić się przed wirusem brodawczaka ludzkiego. Za każdym razem podkreślam znaczenie profilaktycznych szczepień przeciw HPV. W niektórych przypadkach są one refundowane. Na polskim rynku dostępne są obecnie dwie szczepionki, z których jedną jest preparat o nazwie Cervarix.

Cervarix – szczepionka na HPV

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, to tak naprawdę cała grupa wirusów, które są odpowiedzialne za powstawanie łagodnych zmian skórnych i brodawek, a w niektórych przypadkach także zmian nowotworowych. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy, raka sromu czy raka gardła. Wirus HPV przenosi się drogą płciową, a samo zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo. Często powtarzam moim pacjentom i pacjentkom, że jedyną skuteczną formą profilaktyki jest w tym przypadku szczepienie przeciwko HPV.

W ramach Powszechnego Programu Szczepień rekomenduje się dwie szczepionki: Gardasil i Cervarix. Druga ze szczepionek jest 2-walentna, co oznacza, że zawiera dwa typy HPV – 16 i 18. Są one odpowiedzialne za około:

  • 70% przypadków występowania raka szyjki macicy,
  • 90% przypadków raka odbytu,
  • 70% związanych z HPV zmian przednowotworowych sromu i pochwy,
  • 78% przypadków związanych z HPV zmian przednowotworowych odbytu.

Charakterystyka szczepionki

Cervarix to szczepionka rekombinowana i adsorbowana, która zawiera białka L1 wirusa HPV. Mają one za zadanie pobudzać nasz układ odpornościowy do wytwarzania przeciwciał, jednocześnie nie wywołując zakażenia. Preparat podawany jest domięśniowo, zwykle w ramię. Cervarix może być stosowany już u dzieci od 9. roku życia. Szczepionka jest bezpieczna i charakteryzuje się wysoką skutecznością.

Warto wiedzieć…

Szczepionka Cervarix nie chroni przed wszystkimi typami wirusa HPV.

Cervarix – skutki uboczne i przeciwwskazania

Głównym wskazaniem do stosowania szczepionki jest ochrona przed chorobami spowodowanymi zakażeniem wirusami brodawczaka ludzkiego (wirusy HPV). Wspomniane choroby to między innymi rak szyjki macicy i zmiany przedrakowe narządów płciowych.

Jako lekarz za każdym razem informuje swoich pacjentów o przeciwwskazaniach do stosowania konkretnych preparatów. W przypadku szczepionki Cervarix dwoma głównymi przeciwwskazaniami są:

  • reakcje alergiczne na substancje czynne lub którykolwiek składnik tej szczepionki,
  • ciężka infekcja z wysoką temperaturą.

Jak każdy lek, Cervarix może wywoływać też reakcje niepożądane, takie jak:

  • ból lub dyskomfort w miejscu podania,
  • zaczerwienienie lub obrzęk,
  • ból głowy,
  • bóle mięśni,
  • zmęczenie,
  • nudności i wymioty,
  • zakażenie górnych dróg oddechowych (infekcja nosa, gardła lub tchawicy).

Schemat szczepienia

Liczba dawek w głównej mierze zależy od wieku pacjenta. Pacjentom w wieku 9-14 podaję 2 dawki szczepionki: pierwszą w dowolnym terminie i drugą w okresie od 5 do 13 miesięcy po pierwszej dawce.

W przypadku pacjentów powyżej 15. roku rekomenduje się podawanie 3 dawek:

I dawka – w dowolnym terminie.

II dawka – 1 miesiąc po pierwszej dawce.

III dawka – 6 miesięcy po pierwszej dawce.

Czy szczepionka Cervarix jest refundowana?

To pytanie dość często słyszę w swoim gabinecie. Odpowiedź na nie brzmi: tak, ale… Szczepionka jest bowiem refundowana dla pacjentów w określonym przedziale wiekowym. Pełna refundacja przysługuje pacjentom w wieku 9-18 lat. W przypadku osób starszych, które przekroczyły 18. rok życia dostępna refundacja wynosi 50%. W tej sytuacji pacjent pokrywa pozostałe 50% wartości szczepionki z własnych środków (obecnie kwota ta wynosi około 140 złotych za jedną dawkę).

Źródła: 

https://www.gov.pl/web/zdrowie/o-szczepionce

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *